14 września 2015

OAZA SPOKOJU, CZYLI POKOIK DLA NIEMOWLAKA!


Świeżo upieczeni rodzice najczęściej wybierają opcję "wygodną". Łóżeczko lub kołyska noworodka ląduje w sypialni blisko małżeńskiego łoża, a dziecko w nocy w łóżku rodziców... Nawet, gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zaaranżować pokoik dla noworodka i przyzwyczajać maluszka do niego w ciągu dnia. Gdy przyjdzie pora na "wyprowadzkę" od rodziców, z pewnością przebiegnie ona łagodniej.

Niemowlak jest bardzo wrażliwy, każdy dzień, nawet pozornie spokojny, przynosi mu wiele nowych doznań i mnóstwo wrażeń. Pokoik noworodka powinien być więc oazą spokoju. Miejscem, które umożliwi mu wyciszenie się i spokojny sen. Dopiero stopniowo, powinny się w nim pojawiać zabawki. 

Jak więc urządzić idealny pokoik dla noworodka i niemowlaka?

via: insideout


Stonowane, łagodne kolory idealnie pasują do pokoiku niemowlaka. Stopniowo przybywające zabawki wprowadzą wystarczająco dużo koloru. 

Najważniejszym meblem w pokoiku maluszka jest łóżeczko lub kołyska. Ze względów ekonomicznych warto wybrać mebel, który "urośnie" wraz z dzieckiem. Na rynku dostępne są kołyski, które można przerobić na niemowlęce łóżko. Wybierając łóżeczko, warto zwrócić uwagę, czy ma demontowane szczeble lub jeden z boków. Chodzący, kilkunastomiesięczny maluszek lubi być samodzielny i z pewnością zechce sam z łóżka wychodzić. Warto zapewnić mu bezpieczne wyjście zanim spróbuje wyskoczyć... (więcej o miejscu do spania i kołyskach pisałam już TU, TU i TU)

via: brit

via: laybabylay


Warto zadbać również o siebie samych! Na fotelu, czy leżance w pokoiku noworodka z pewnością spędzimy wiele godzin i niejedną noc...

Bardzo ważny w pokoju małego dziecka jest dywan - główne miejsce zabaw. Z mojego doświadczenia (mamy czwórki dzieci) wiem, że warto od samego początku przyzwyczajać maluszki do faktu, że łóżeczko jest miejscem wypoczynku i zabawę przenosić na dywan, czy leżaczek. Znacznie ułatwi to dziecku naukę samodzielnego zasypiania i zwiększy nasze szanse na przespane noce. 

via: hypeness


Warto też zadbać o... wystrój sufitu. Wiszące dekoracje, karuzele, ciekawe lampy przyciągną na pewno wzrok maluszka, który przecież przez pierwsze miesiące życie głównie leży i patrzy w niebo ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...