3 października 2014

PŁYWAJĄCA SZKOŁA MAKOKO W NIGERII


Afryka zmaga się z wieloma problemami. Plagi chorób, wojny, głód i brak podstawowej infrastruktury trudno nam sobie nawet wyobrazić. W Nigerii jednym z wielu problemów jest niedostateczna ilość szkół na  terenach o nieprzewidywalnym stanie wody. Takie szkoły buduje się zwykle na palach. Niestety większość z nich prędzej, czy później zostaje zalana przez wodę...

W 2014 roku nagrodę za projekt prototypu pływającej szkoły otrzymało biuro projektowe NLÉ. Jego założyciel - Kunle Adeyemi,  pochodzi z Nigerii i doskonale zna problemy tego kraju. Budynek, a w zasadzie "łodzio-budynek" szkoły może pomieścić 100 dorosłych osób. W zależności od potrzeb lokalnych społeczności może przekształcać się w miejsca spotkań mieszkańców, rynek lub inny obiekt  użyteczności publicznej.

Zbudować mogą go dla siebie sami mieszkańcy, wykorzystując ścinki z tartaku i uprawiany lokalnie bambus.Budynek ma optymalny dla stabilności kształt. Nie grożą mu wiatry i fale. Pod trójkątnym dachem mieszczą się trzy kondygnacje: pierwszą do zabawy i spotkań, drugą, która może pomieścić do czterech klas szkolnych i ostatnią, przeznaczoną na kameralne warsztaty i zajęcia. 

Budynek pływającej szkoły powstał jako prototyp dla osady rybackiej Makoko, gdzie jedyna anglojęzyczna szkoła znalazła się pod wodą. Zdaje się on idealnie rozwiązywać problem nadbrzeżnych, ciągle zalewanych części Afryki.

via: dezeen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...