5 czerwca 2014

KOLOROWY ŚWIAT WIRUJE WOKÓŁ NAS!

Jaki wpływ mają na nas kolory? Jak dobierać przedmioty w otoczeniu i pokoju dziecka, aby wspomóc jego rozwój? Jakiego koloru unikać, aby niepotrzebnie nie spotęgować wrażeń, z którymi maluch sobie nie radzi? 


Każdy z nas ma swoje kolorystyczne upodobania! Skrupulatnie dobieramy kolory ubrań, kupujemy barwne dodatki do mieszkań, wyjeżdżamy za miasto, aby na zielonej łączce "doładować baterie". Kolory i ludzie bardzo na siebie wpływają. Upodobanie do pewnych barw jest zależnie od naszego charakteru, nastroju i kondycji psychicznej. Jednocześnie obcowanie z pewnymi kolorami może niwelować lub wzmacniać pewne nasze odczucia, a na dłuższą metę wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na nasze samopoczucie, a nawet i zdrowie. Znane jest pojęcie leczenia kolorami, czyli chromoterapia. BIAŁY przynosi spokój i poprawia samopoczucie. Działa kojąco na osoby po silnych przeżyciach emocjonalnych, pomaga złagodzić stres i odzyskać równowagę psychiczną. Daje poczucie swobody.

Idealnie nadaje się do pokoi dzieci o silnym charakterze, lubiących dowodzić, mających   wysokie poczucie własnej wartości. Sprzyja izolacji i wyobcowaniu, nie zalecany dla dzieciaków-samotników.  Żółty rozjaśnia umysł, poprawia pamięć, stymuluje do działania, u niektórych może jednak powodować irytację. Lubią go ludzie zadowoleni z życia, pozytywnie myślący, dla których zmiany i nowe wyzwania są synonimem szczęśliwego życia. 

Żółty zaleca się w pokoikach dzieci niepewnych, mających małą wiarę w siebie i problemy z podejmowaniem decyzji.Różowy pomaga odreagować stres, działa relaksująco i odprężająco. W nadmiarze może  jednak przytłaczać.

Różowy pomoże dzieciom niespokojnym, wrażliwym i niepewnym.Czerwony pobudza, mobilizuje do działania, wzmacnia zmysły. Lubią go osoby energetyczne i bardzo aktywne. Zwiększa siłę przeżywania gniewu i złości. 

Nie zaleca się dzieciom zbyt aktywnym, wiecznie pobudzonym, silnie uzewnętrzniającym swoje emocje. Może pomóc dzieciom wiecznie zmęczonym, ospałym i wycofanym.Niebieski lubią ludzie spokojni, którzy nienawidzą kłótni, a nad wszystko przedkładają sobie przyjaźń i dobre relacje z innymi ludźmi. Niebieski pobudza umysł do pracy, wzmacnia koncentracje i uspakaja. W nadmiarze może działać przygnębiająco. 

Niebieski jest idealnym kolorem do pokoju ucznia. Wszelkie jego odcienie doskonale sprawdzą się w pokoikach dzieci nerwowych i nadwrażliwych, zbyt silnie reagujących na bodźce z otoczenia. Zielony przywraca równowagę, odpręża, uspakaja. Lubią go osoby,  ceniące sobie spokój i ustatkowanie, które nie ulegają wpływom otoczenia. Uwaga! Kolor zielony sprzyja nudzie, powolności i bierności!

Zieleni zdecydowanie unikajmy w pokoikach małych leniuszków!

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...