23 lutego 2014

PIGGYBANK, ŚWINKA SKARBONKA, CZYLI JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O PIENIĄDZACH

via: sfgate

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach? Jak nauczyć dzieci oszczędzać i szanować pieniądze? To trudny temat, z którym muszą zmierzyć się wszyscy rodzice, niezależnie od statusu majątkowego, w jakim dziecko wychowują. Fakt, że rozrzutność nie popłaca, a pieniądze nie spadają z nieba wydają się nam oczywiste, ale dla dzieci to bardzo trudne do pojęcia zagadnienia...

Przede wszystkim, aby dziecko mogło nauczyć się "obchodzić" z pieniędzmi musi jakieś posiadać. Dobrze jest więc dawać maluchowi jakieś niewielkie kieszonkowe.

Pojęcie pieniędzy jest ściśle związane z pracą. Warto więc dać szansę dziecku zarobić jakieś własne pieniądze. Błędne wydaje mi się płacenie za obowiązki lub codzienne czynności dziecka, np. odrabianie lekcji, czy mycie zębów. Można jednak pomyśleć o czymś ekstra, np. zaproponować wynagrodzenie za umycie samochodu, czy wyniesienie śmieci. U nas w domu ten system się sprawdza.

Dziecko musi też mieć świadomość, jaką wartość mają oszczędzone przez niego pieniądze. Powinno więc, od czasu do czasu, samo pójść na zakupy do pobliskiego spożywczaka i zobaczyć, ile się trzeba napracować, żeby kupić chleb, czy jogurt.

No i najważniejsze: kupmy dziecku fajną świnkę skarbonkę :)via: fabandfru

via: dorkymum

via: imoney

via: fortune


Pamiętacie pierwszą rzecz zakupioną za WŁASNE pieniądze? Radość nie do opisania. W erze konsumpcjonizmu, pozwólmy dziecku pomarzyć i samemu uzbierać pieniądze na realizację wielkiego marzenia!

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...