18 grudnia 2013

CHOINKA

Potraficie wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki? Udekorowane drzewko jest dzisiaj obowiązkowym i jednym z najważniejszych elementów wystroju w każdym domu, gdzie obchodzi się Boże Narodzenie. Nie zawsze tak było...
Jest wiele teorii na temat narodzin tradycji dekorowania choinki w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Najprawdopodobniej to w Alzacji około XVI wieku zaczęto przystrajać świerki lub jodły jabłkami, ciasteczkami i dekoracjami z papieru. Podobno ten zwyczaj bardzo spodobał się Marcinowi Luterowi, który znacznie przyczynił się do jego rozpropagowania. Do Polski tradycja dekorowania choinki na Boże Narodzenie dotarła dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Przywieźli ją koloniści niemieccy podczas zaborów. Początkowo zagościła w domach warszawskiego mieszczaństwa, dopiero potem u szlachty i magnaterii. Na polską wieś tradycja ta dotarła dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego.


Górale mają jednak swoją legendę o genezie drzewka bożonarodzeniowego. Według niej, pomysłodawcą świątecznej choinki był niedźwiedź. Podobno w dniu narodzin Pana Jezusa zwierzęta postanowiły obdarować Dzieciątko. Niedźwiedź wziął w prezencie małą jodełkę, ale podczas podróży drzewko zamokło i pokryło się soplami, które w świetle księżyca przepięknie lśniły. I tak według góralskiej legendy udekorowana jodełka stała się symbolem Bożego Narodzenia.Przez wieki tradycja choinki bożonarodzeniowej ewoluowała. Dziś dopuszczalna jest każda forma świątecznego drzewka. Nie musi być już nawet zielone, aby wciąż pozostać choinką... :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...