5 września 2013

CZARNA KSIĄŻKA KOLORÓW I NIEWIDZIALNA WYSTAWA


Dla Tomka "Czerwony jest kwaśny jak truskawka i słodki jak arbuz. (...) Kolor brązowy szeleści mu pod stopami, kiedy liście są suche. (...) Tomek lubi wszystkie kolory, bo je słyszy, czuje ich zapach, dotyk i smak." 
"Czarna książkę kolorów" kupiłam moim dzieciom po zwiedzeniu niezwykłej wystawy w Warszawie. Niewidzialną Wystawę można dotknąć, poczuć, usłyszeć i powąchać, ale nie można jej zobaczyć... Przewodnikami są ludzie niewidzący. Wprowadzają odwiedzających w swój niezwykły świat, świat pogrążony w absolutnej ciemności."Czarna książka kolorów" wprowadza nas w wielobarwny świat niewidomego Tomka. Książka jest cała czarna, każda strona opowiada o innym kolorze, w zupełnie inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Nie zastanawiamy się przecież, jaki smak lub zapach mają kolory... a przecież mają. 

"Czarna książka kolorów" dostała nagrodę w kategorii New Horizons w 2007 roku na Bologna Ragazzi Award w 2007 roku (o tegorocznych targach w Bolonii pisałam TU). Dopiero w zeszłym roku (2012) pojawiła się na rynku polska edycja tej niezwykłej książeczki, wydana przez "Widnokrąg".

wszystkie strony są czarne

czarne ilustracje można wyczuć-są wypukłe 

tekst napisany został też brajlem

Odwiedziny Niewidzialnej Wystawy były dla nas bardzo emocjonującym wydarzeniem. Rozbudziły w dzieciach uczucie empatii, były źródłem niecodziennych doznań, sprowokowały do zadawania trudnych pytań. "Czarna książka kolorów" doskonale dopełnia wizytę na Wystawie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...