28 sierpnia 2013

PRZEDSZKOLE I SZKOŁA W PORTUGALSKIM MOURIZ


W przemysłowej dzielnicy portugalskiego miasteczka Mouriz, powstał wesoły budynek mieszczący przedszkole i szkołę podstawową. Zaprojektowali go architekci z pracowni  Atelier Nuno Lacerda Lopes Szkoła ma plan mocno wydłużonego prostokąta, mieści kilkanaście sal dla dzieci, hale sportowe i oczywiście całe zaplecze. 

Długa elewacja frontowa, obłożona została drewnem. Linia dachu ma kształt nieregularnie załamującej się linii. Na elewacji tańczą wąskie okna. Forma budynku, prosta i statyczna w planie, staje się dzięki tym zabiegom dynamiczna, a sam budynek przyjazny i wesoły. Boczne elewacje są przeszklone. 
Architekci podkreślają, że zarówno użyte materiały, jak i forma nawiązują do otoczenia i doskonale wpisują się w miejscową zabudowę. 

Ciekawe ukształtowanie dachu i okna na różnych wysokościach mają duże znaczenie dla wnętrz budynku. To właśnie skosy na suficie i światło, wpadające pod różnym kątem do pomieszczeń, tworzą ciekawe przestrzenie. Mimo ograniczenia liczby materiałów i kolorów na fasadzie i we wnętrzach, które po prostu są białe, budynek jest wesoły i wygląda na to, że dzieci naprawdę dobrze się w nim czują.

Źródło fotografii: archdaily oraz Atelier Nuno Lacerda Lopes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...