10 czerwca 2013

KIGA-PRZEDSZKOLE W TYROLU


Ostatnio pisałam o przedszkolu KIT (możecie zobaczyć TU) w Ternitz, autorstwa pracowni AllesWirdGut. Ta sama grupa architektoniczna zaprojektowała w Tyrolu, w miasteczku St.Arlberg przedszkole KIGA. Nowoczesny budynek doskonale wpisuje się w krajobraz górskiej miejscowości. Efektowne wejście ma dwie kondygnacje, nawiązujące do  wysokości budynków z otoczenia. Pozostała część przedszkola jest parterowa. 

Wejście do budynku

Widok przedszkola (od strony ogrodu) 
w otoczeniu górskiego krajobrazu

Elewacja od strony ogrodu

Foyer wejściowe i korytarz, które pełnią zarazem rolę zadaszonego placu zabaw oraz szatni, wyznaczają główną oś budynku i prowadzą do ogrodu. Wzdłuż nich zaplanowano sale poszczególnych grup oraz inne pomieszczenia przedszkolne. Wystrój i charakter foyer jest uniwersalny. Sprawia wrażenie "dorosłego". Betonowy strop, białe ściany, roślinność, drewniana i kamienna podłoga mogłyby równie dobrze stanowić wykończenie wnętrz biurowca lub wyższej szkoły. Dopiero maty, liny i ścianka wspinaczkowa w dalszej części  korytarza zdradzają przeznaczenie budynku. 

Foyer wejściowe

Korytarz wyznaczający główną oś przedszkola 
pełni również funkcję wewnętrznego placu zabaw

W salach dla dzieci przedszkole nabiera kolorów. Atmosferę ociepla drewniana podłoga i meble. Poszczególne strefy sal wyznaczają różne poziomy podłogi. Kolorowe lampy  rozsypane po suficie nadają wnętrzu dziecięcego klimatu.

Toaleta dla dzieci, w głębi sala grupy

Jedna z sal przedszkolnych

Wszystkie sale otwierają się na ogród. Latem ogromne przesuwne drzwi można rozsunąć i zaprosić przyrodę do środka lub beztrosko wybiec prosto na jej łono :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...