9 maja 2013

PRZEDSZKOLE W TROMSØ


Niezwykle ciekawe przedszkole w norweskim Tromsø zaprojektowali w 2006 roku architekci z biura 70ºN architektur as. Kolorowe elementy o nieregularnych kształtach w prostej, drewnianej elewacji frontowej zapowiadają ciekawe wnętrza. 
Tylną elewację tworzą różnorodne bryły, kryjące sale przedszkolne i zadaszone place zabaw. Duże przeszklenia umożliwiają maksymalne doświetlenie wnętrz, co w norweskim klimacie jest niezwykle ważne.Nowatorski system ruchomych ścian pozwala na szybką zmianę aranżacji poszczególnych pomieszczeń przedszkola. W łatwy sposób, jedna osoba, może przeobrazić przestrzeń, zmieniając wielkość i funkcję sali. Istnieje kilka możliwych kombinacji aranżowania przestrzeni w każdym pomieszczeniu. Ściany składają się z różnorodnie powycinanych powłok, tablic, mają wyciągane blaty do rysowania, stopnie, wbudowane ścieżki wspinaczkowe. Architekci z niezwykłą starannością zaplanowali każdą z nich, tworząc ciekawą scenerię dla dziecięcych zabaw. 
Wydzielone zostały różne strefy. Niektóre pobudzają aktywność dzieci i przeznaczone są do wspólnej zabawy. Inne, mniejsze, intymniejsze wnętrza, sprzyjają wyciszeniu i skupieniu przedszkolaków.
Przedszkole zostało świetnie zaprojektowane, na miarę nowoczesnego przedszkolaka XXI wieku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...