17 maja 2013

EKO PRZEDSZKOLE W AUGSBURGU


Przedszkole w Augsburgu zaprojektowała pracownia Hiendl Schineis Architekten. Architekci stworzyli niezwykle spójny i piękny obiekt, doskonale wpisujący się w trend ekologiczny. Pięciooddziałowe przedszkole zostało ukończone w 2011 roku w wyniku rozbudowy istniejącego, dwuoddziałowego. Składa się z pięciu połączonych brył, usytuowanych wokół ogromnego hallu, mieszczących poszczególne oddziały przedszkola. 
Głównym materiałem, użytym zarówno na elewacji, jak i we wnętrzu, jest surowy modrzew. Elewacje i niektóre wewnętrzne ściany budynku, zostały  wykończone gontem, pozostałe deskami. Jedynie w pomieszczeniach technicznych i toaletach użyto innego materiału: płytek i laminatu. Podłogę, w miejscach przeznaczonych do zabawy, wykończono miękkim tworzywem lub matami do ćwiczeń.  

Centralnym miejscem w przedszkolu jest ogromny hall. Został doświetlony światłem dziennym, wpadającym przez świetlik w suficie. Obniżenie w podłodze tworzy niekonwencjonalną scenę, i wytycza miejsce dziecięcych zabaw. Motyw powtórzono w innych, mniejszych salach. Większość mebli została zaprojektowana i wykonana z drewna modrzewiowego. Niezwykle efektownym elementem są liczne lampy, różniące się wielkością i formą. Różnorodne prześwity, przejścia, organiczne kształty otworów, małe i duże pomieszczenia, rampy i schody odpowiadające skali przedszkolaka, wprowadzają do budynku dziecięcy nastrój. 
Trochę szkoda, że na zdjęciach nie widać, jak obecność dzieci sprawia, że ten piekny budynek nabiera życia i kolorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...